poniedziałek, 18 marca 2013

Antoni Gaudí



Antoni Gaudí (ur. 25 czerwca 1852 w Reus, zm. 10 czerwca 1926 w Barcelonie) – kataloński architekt i inżynier secesyjny słynący z wyjątkowych projektów, tercjarz franciszkański, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Antoni gaudi.jpgUrodził się w Reus koło Tarragony (Katalonia). Pochodził z wielodzietnej rodziny kotlarskiej. Jego pełne nazwisko brzmi Antoni Plàcid Guillem i Cornet, jednak szerzej znany jest pod hiszpańską wersją imienia, jako Antonio Gaudí, lub po prostu Gaudí. W dzieciństwie był chorowity (reumatyzm) przez co rzadko opuszczał dom. Przypuszcza się, że w tym okresie wyrobił sobie niespotykaną wyobraźnię, co pozwoliło mu potem stwarzać przełomowe projekty w architekturze. Choroby dzieciństwa zadecydowały też o jego późniejszym wegetariańskim i spędzanym na częstych spacerach trybie życia (zalecenia lekarskie). Już także w dzieciństwie stał się Gaudí samotnikiem. Potem podczas pracy nie lubił gdy mu przerywano. Miewał także, już od najmłodszych lat, żywiołowy temperament, ale wyglądał na człowieka pogrążonego we własnym świecie.






Główne dzieła:

Firma Gaudí.jpg
Autograf Antoniego Gaudíego
  • Casa Vicens, 1883-1888
  • Villa Qiujano, 1883-1885
  • Finca Güell, 1884-1887
  • El Capricho w Comillas, 1883-1889
  • Sagrada Família, 1883-1926
  • Pałac Güell, 1886-1888
  • Pałac biskupi w Astordze, 1889-1893
  • Colegio teresiano (część zakonu św. Teresy), 1888-1889
  • Casa de los botines w León, 1892-1893
  • Bodegas Güell, 1895
  • Casa Calvet, 1898-1900
  • krypta w Colonia Güell, 1908-1916
  • Bellesguard, 1900-1909
  • Park Güell, 1900-1914
  • Finca Miralles, 1901-1902
  • renowacja katedry w Palma de Mallorca, 1903-1914
  • Casa Batlló, 1904-1906
  • Casa Milà (La Pedrera), 1906-1910
  • ogrody Artigas w La Pobla de Lillet, 1905
  • Colegi de Santa Maria de Jesús, 1889-1894

Najciekawsze budynki świata

Museum of Contemporary Art (Niteroi, Brazylia) 
 
 85 niesamowitych budowli świata 


Experience Music Project (Seattle, Washington, USA)

85 niesamowitych budowli świata 

  
Stata Center (Cambridge, Massachusetts, USA)

85 niesamowitych budowli świata


  Fuji television building (Tokyo, Japonia)

85 niesamowitych budowli świata 


 Turning Torso (Malmö, Szwecja)

85 niesamowitych budowli świata



The Empire State Building

The Empire State Building – wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 roku po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State

 




Panorama Nowego Jorku z The Empire State Building

Jin Mao Tower

Jin Mao Tower to drapacz chmur znajdujący się w Chinach w Szanghaju, w dzielnicy Pudong. Zawiera biura oraz hotel Grand Hyatt. Jest on obecnie drugim najwyższym budynkiem w Chinach, piątym budynkiem na świecie co do wysokości dachu i siódmym budynkiem na świecie co do wysokości iglicy. Wraz z budynkiem Oriental Pearl Tower stanowi centrum odnowionej dzielnicy Pudong. Koszt budowy wyniósł 400 milionów dolarów. 14 września 2007 przerósł go Shanghai World Financial Center (492,3 m)

Jin Mao Tower

Willis Tower

Sears Tower

Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Chicago
Architekt Skidmore, Owings & Merrill   
Wysokość całkowita 527,3 m
Wysokość do dachu 442,3 m
Kondygnacje 108
Powierzchnia użytkowa 424 000 m²
Rozpoczęcie budowy 1970
Ukończenie budowy 1973 

Najwyższe budynki świata



 
 Burdż Chalifa w Dubaju

Burdż Chalifa – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.
Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 829 metrów i została osiągnięta 17 stycznia 2009 roku. Budynek posiada 163 piętra użytkowe. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 4 stycznia 2010 roku, a koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów.




 


Modernizm

 
Muzeum Guggenhiema w Nowym Jorku

 
Opera w Sydney


 Modernistyczni architekci chcieli sprowadzić budynki do czystej formy, usuwając historyczne powiązania oraz ornamenty, a zastępując je funkcjonalnymi detalami. Budynki ukazujące stalowe belkowanie oraz powierzchnie z betonu, zamiast chowania jej za tradycyjnymi formami, uważano za piękne samo w sobie. Architekci tacy jak Mies van der Rohe pracowali nad stworzeniem piękna bazując na nowych materiałach: konstrukcji oraz tradycyjnymi historycznymi formami, celebrując nowe myśli i metody stworzone przez rewolucję przemysłową.

Renesans

 
Zamek w Baranowie Sandomierskim 




 
Bazylika św. Piotra


Określenie wywodzi się z fr. renaissance - odrodzenie - i nawiązuje do ponownego wprowadzenia elementów starożytnej sztuki budowlanej. Zostało wprowadzone prawdopodobnie przez francuskiego historyka Micheleta w 1855 i rozpopularyzowane w 1860 przez Jacoba Burckhardta. Początkowo tym terminem określano całość architektury nowożytnej aż po XVIII wiek, szybko wyodrębniono jednak barok, a z czasem także manieryzm.



niedziela, 17 marca 2013

Średniowiecze




  Architektura Gotycka
Zamek w Malborku

 Katedra Notre Dame w Paryżu






Architektura Romańska


 Kościół św. Andrzeja w Krakowie  

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie




Starożytność

Historia Architektury

Starożytność
Architektura ewoluowała z potrzeb (schronienie, ochrona) i znaczenia (dostępne materiały budowlane, umiejętności). Z czasem, gdy kultura ludzka rozwijała się i wiedza była formalizowana przez tradycje i zwyczaje, architektura stała się rzemiosłem. Początkowo metodą prób i błędów, później improwizowane lub powtarzano udane próby. Miejscowa architektura była tworzona na całym świecie. Każde ludzkie osady były w większości rodzime. Z powodu nadwyżki w produkcji ekonomia ewoluowała powodując urbanizację oraz powstawanie obszarów zurbanizowanych, które rosły w pewnych przypadkach gwałtownie np.: Catal Huyuk w Anatolii oraz Mohenjo Daro w Pakistanie. W wielu starożytnych cywilizacjach, takich jak Egipt czy Mezopotamia, architektura i urbanistyka odzwierciedlały boskość, podczas gdy w innych starożytnych kulturach takich jak Persja, architektura była używana do zilustrowania potęgi kraju. Architektura i urbanistyka klasycznych cywilizacji takich jak Grecja i Rzym, ewoluowały z miejskich idei, a nie religijnych.Style architektoniczne rozwijały się.
 





Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów – amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.





 Wielki Sfinks w Gizie – wykuty z ogromnego bloku skalnego (o długości 73 m i wysokości 20 m) pozostawionego w wyrobisku z czasów Cheopsa, posąg leżącego lwa z głową władcy w chuście nemes, prawdopodobnie wizerunek Chefrena. Sama rzeźba ma długość 57 metrów, szerokość 6 m i wysokość 20 m.


 http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura

Krótko o Architekturze

Architektura nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych. Architektura zajmuje się również organizowaniem przestrzeni używanej przez człowieka. Osoba posiadająca wykształcenie w dziedzinie architektury oraz uprawnienia do wykonywania projektów budynków nosi tytuł architekta.

Jako dokumentacja, zazwyczaj bazuje na rysunkach, architektura definiuje charakter budynku. Architekci za główne zadanie mają zapewnienie potrzeb przestrzennych i mieszkaniowych w pewnych grupach przez kreatywne organizowanie materiałów oraz komponentów, biorąc pod uwagę masę, przestrzeń, formę, głośność, teksturę, strukturę, światło, cień, materiały, program oraz pragmatyczne elementy takie jak: koszt, limity technologiczne i konstrukcyjne, aby osiągnąć równowagę z funkcjonalnym, ekonomicznym oraz często z artystycznymi i estetycznymi aspektami. To odróżnia architekturę od inżynierii.